TEOG sınavı nasıl yapılacak?

Yeni sistemle, her yıl merkezden yapılacak 6 temel dersten 6 sınav getirildi. Yerleştirmede belirleyici olan tek sınavın kaldırılmasına paralel olarak da, yeni sisteme ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş’ (TEOG) adı verildi.Bu yıl son kez yapılan SBS sınavının yerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni sınav modelinde sona gelindi. Bu kapsamda merkezden yapılan tek SBS yerine artık 6 temel dersten her yıl 6 sınav yapılacak. Merkezden yapılan sınavlarda öğrencilere, bu derslerden çoktan seçmeli 20 soru sorulacak.

ÖĞRETMENLER HAZIRLAYACAK

Her yıl Aralık ve Nisan ayı sonunda, temel dersler olan Türkçe, fen ve teknoloji, matematik, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden yapılacak merkezi sınavlar için de Bakanlık bünyesinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) bünyesinde soru havuzu oluşturulacak. Soruları derslere giren öğretmenler, işlenilen konulara kadar olan bölümden hazırlayacak ve sisteme attıkları soru başına para alacaklar.

Bu çerçevede artık tek sınavla yerleştirmenin yapılmayacağı modelin adı da, yeni sisteme uygun olarak ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş’ şeklinde belirlendi.Telafi sınavı başka okulda yapılacakYeni sistem kapsamında yapılacak merkezi sınavlara ilk etapta 8. sınıflar girecek. 6 ve 7. sınıflar ise önümüzdeki yıllarda kademeli olarak sisteme dahil edilecek

. İlgili yönetmelik kapsamında günde 3 sınav yapılabilecek ve sınavlarda, o derslerde işlenilen bölüme kadar soru sorulacak. Çoktan seçmeli 20 sorunun sorulacağı sınavlar nedeniyle, hafta içi 2 gün tatil olacak. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek, ancak sınav süresince gözetmenliği başka okullardan gelecek öğretmenler yapacak.

Belli nedenlerle sınava giremeyen öğrenciye telafi hakkı verilecek. Bu öğrenciler ise sınavlara birkaç hafta sonra başka okullarda, haftasonu girecek.

TEOG sınavı nasıl yapılacak? yorumları

 • Image Description
  Misafir
  07.10.2013

  kopya işi ne olacakkkkkkk herkess kopyaaaa çekerrrrrrrrrrr :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 • Image Description
  Misafir
  18.11.2013

  hayırr cnm kimse kopya çekemez öğretmenle öğrenci arasında kayırma olmasın diye başka okullardan hocalar gelecek ve böylece kimse soru dahi olsa bile soramıyacak.gözetmen olarak başka okullardan hoca gelecek ve buda ii bişi, tabikide...

 • Image Description
  Misafir
  27.11.2013

  offff çok korkuyorum

 • Image Description
  Misafir
  28.11.2013

  bi bilgi verirmmisinz

 • Image Description
  misafir
  03.12.2013

  kopya çekemez denildi sınavda ne oldu kopya çekildiği söylentileri cep telefonlarıyla sınava girenler olduğu söylentileri kitapcıkların çalındığı tespit edildi.bu sınav iptal edin daha güvenli olan bir sınav istiyoruz

 • Image Description
  Misafir
  05.12.2013

  siz öyle zannedin telefonun yasak olmaması sebebiyle özellikle ingilizceden çeviri yapılarak kopya çekildi ve malesef öğretmenlerde de bu olaya göz yumdu.

Konular