TEOG soru ve cevapları için tıkla!

2013 2014 eğitim yılında ilk yapılacak olan TEOG Ortak Sınavı 28 Kasım günü ilk oturumu yapıldı. TEOG 1.dönem Merkezi ortak sınavı ikinci oturumu ise bugün yapıldı. Ayrıca MEB - TEOG sınavı ilk oturumunun sorularını bugün açıklayacak.

8.Sınıf ögrencileri bu yıl SBS sınavı yerine TEOG Temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemi sınavına girecekler.Sınava girecek ögrenciler İki dönemde toplamda 2 oturumda 4 ortak sınav yapılacak. 1.dönem ortak sınavlar 28-29 kasım 2013 tarihlerinde yapılacak. 2.dönem ise 28-29 nisan 2013 tarihlerinde yapılacak.

TEOG Merkezi Ortak Sınav soruları ve cevap anahtarı yayınlandığında aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

TEOG SINAV SORU VE CEVAPLARI BU SAYFADA

Birinci dönemin ortak sınavları, 28-29 Kasım'da tüm ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurt dışında ise KKTC ve bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de başladı. Sınavlar saat 12.00'de tamamlanmış oldu.

İKİ SORU İPTAL EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf ortak sınavlarında 2 sorunun iptal edildiğini bildirdi.

Açıklamada, sorulara ilişkin iptal gerekçelerine de yer verlidi. Matematik testi A kitapçığının 12, B kitapçığının ise 7. sorusunun D seçeneğindeki 3. adımda yer alan büyük üçgenin sol alt köşesindeki iki küçük üçgenin, grafik çiziminde sehven fazladan yer almasıyla fraktal oluşumunun bozulduğu ifade edilen açıklamada, bu bozulma ile sorunun kurgusundaki doğru cevap olan (A) seçeneği ile (D) seçeneğinin de ikinci bir doğru cevap oluşturduğu duyuruldu.
Açıklamada, bu nedenle sorunun iptalinin uygun görüldüğü belirtildi.

Fen ve teknoloji testi A kitapçığı ve B kitapçığı 3. sorusunda ise adı geçen orak hücreli anemi hastalığının, eşeye bağlı kalıtım göstermeyip, vücut kromozomu üzerindeki çekinik genlerle taşınan bir hastalık olduğuna işaret edilerek, "Soru kökünde sehven eşey kromozomunu ifade eden 'X' yazılması hatalı bilgi oluşumuna neden olmuştur. Bu durum sorunun çözümünü ve doğru cevaba (C seçeneği) ulaşmayı engellememektedir. Ancak öğrencilerin çelişkiye düşebileceği göz önüne alınarak iptali uygun görülmüştür" denildi.


TEOG Merkezi Ortak Sınav soruları ve cevap anahtarı yayınlandığından aşağıdaki linkler aktif olacaktır.

TEOG soru ve cevapları için tıkla! yorumları

 • Image Description
  Misafir
  01.12.2013

  Teog fen bilgisi a kitapçığı 8. Ve 9. Soruların hatalı olduğu pek cok eğitimci , egitim kurumları , Veli ve ogrenciler tarafından bildirilmistir, MEB in bu soruların iptali ile ilgili acil olarak değerlendirme yapması gerekmektedİr.

 • Image Description
  bir veli
  03.12.2013

  meb in yaptığı sınavda fen bilgisi kitapcığında hatalı sorular çelişkili cevaplar vardır ayrıca fen bilgisi kitapcığı çalındığı için fen bilgisi sınavının yeniden yapılması gerektiğine inanıyoruz diğer öğrencilere yapılacak telafi sınavı esnasında bütün öğrencileri yeniden fen bilgisi sınavına girmeleri gerekir ancak böyle bir telafi yapılırsa haksızlık ortadan kalkmış ve vicdanlarınız rahatlamış olur

 • Image Description
  Misafir
  03.12.2013

  Türkçe , din ,inkılapta da yanlışlık var bu sınavın tekrar yapilmasi gerek!!!! Fen 8. Ve 9. Sorular a kitapçığinda yanliş

 • Image Description
  Misafir
  03.12.2013

  Zekat sorusu
  Konu: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi B kitapçığı 10. Sorunun- A kitapçığı 18.sorunun hatalı olup, şıklarda doğru cevabın bulunmaması nedeniyle iptali istemi.
  Söz konusu soruda doğru cevap olarak belirtilen A şıkkı doğru cevap değildir.
  Duha Suresi 9. ve 10. ayetleri kesinlikle zekatla ilgili değildir.
  Duha Suresi’nin tamamı, Mekke döneminde Hicret’ten önce inmiştir. Oysa ki zekat, Hicret’ten 2 yıl sonra farz kılınmıştır. Bu nedenle zekatla ilişkilendirilemez.
  A şıkkında belirtilen Duha Suresi’nin 9. ve 10. ayetleri yoksulların korunup gözetilmesini amaçlamaktadır (Prof Dr. Mustafa çağrıcı, Prof. Dr. Hayreddin Karaman, Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Prof. Dr. Sadarettin Gümüş’ün 2012 4. baskı Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir’in 5. cildinin 639 ve 640. sayfaları) Söz konusu eserin 1.cildinin 629, 630 ve 631. sayfalarından anlaşılacağı üzere, zekatla doğrudan ilgili olan ayet Ali-İmran suresinin 92. ayetidir.
  Adı geçen eserde bu ayetin açıklamalarında yine zekatla ilgili olan Bakara Suresi’nin 177 ve 267. ayetlerine atıfta bulunulmuştur.
  Yine Ömer Nasuhi Bilmen, Konyalı Mehmed Vehbi, Hasan Basri Çantay ve Diyanet İşleri Başkanlığı tefsirleri incelendiğinde, Duha Suresi 9. ve 10. ayetleri ile ilgili benzer bilgilere ulaşılacaktır.
  8. sınıf MEB Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının 37. sayfasında belirtilen “Öyleyse yetimi sakın üzme. İsteyeni azarlama” ayeti, yoksullara karşı şefkatli olunması gerektiğini vurgulamaktadır.
  Zekatın nasıl verileceğini değil, zekatın nasıl verileceğini, kitabın 37. sayfasında ilkeler çıkaralım bölümünde yer alan Bakara Suresi 262. ayeti açıklamaktadır.
  Sorunun B ve C şıkları doğru cevap değildir.
  D şıkkında verilen ayet zekatla ilgilidir. Ancak zekatın nasıl verileceği ile ilgili değil, hangi mallardan verileceği ile ilgilidir.
  Sonuç olarak, hiçbir şık sorunun cevabı olmamaktadır.
  Bu yüzden, bu sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
  Yukarıda yapılan açıklamaların da ışığında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi B kitapçığı 10. Sorunun- A kitapçığı 18. sorunun iptal edilmesini bilgilerinize arz ederim...”

 • Image Description
  ögretmen
  04.12.2013

  FEN VE TEKNOLOJİ TEOG SINAVINDAKİ 8-9-15.SORULAR HATALIDIR HATALI SORULARIN DERHAL İPTAL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.BİR ÖGRETMEN VE VELİ OLARAK ÖGRENCİLERİMİZİN MOTİVASYONU BOZULMUŞTUR

 • Image Description
  Misafir
  04.12.2013

  sınav sonucu

 • Image Description
  Misafir
  08.12.2013

  A kıtapcıgı 8,9. Soru hatalıdır.tekrar bakılmalı ve iptal edılmelıdır.

 • Image Description
  Misafir
  11.12.2013

  Kuzey kutup bölgesinde yasayan tilki ve tavşanların kışın kürklerinin renginin beyaza dönüşmesi, canlıda ortam sıcaklığına bağlı bir modifikasyondur. Bu modifikasyon ise canlının adaptasyonunu sağlar. Yani canlının bölgeye uyumu sonucu gelişmiş bir özellik değil, bu modifikasyon sonucu canlı bölgeye uyum sağlamıştır . Sıcaklık değişince kürk rengi de değişir. Adaptasyon ise kalıcıdır. C ve D şıkları arasında ikileme düşülmektedir.

 • Image Description
  Serhat
  11.12.2013

  A kitapçığı 8.ve 9. soruları dikkatle inceleyin bizi anlayacaksınız.

 • Image Description
  Osman
  11.12.2013

  8.SINIF A KİTAPÇIĞI 7.VE 8.SORULARI HATALIIIIIIIII

 • Image Description
  misafir
  12.12.2013

  bu sorunun kesinlikle hatalı olduğuna inanıyorum ve buna inanan tek ben değilim bu konu hakkında tüm forumlarda şikayet var ve bende emin olmak için tüm tanıdığım dershane ve okuldaki fen öğretmenlerine sorup aynı cevabı aldım bu sorunun cevabının d değil c olduğunu savunuyorum tekrar gözden geçirilmesini arz ediyorum

 • Image Description
  Misafir
  21.12.2013

  Ben bir öğrenci olarak bu sorularda çok fazla hata olduğunu düşünüyorum zaten tüm öğretmenlerimiz de aynı kanıda bana kalırsa tüm sınavın iptal edilmesi gerekiyor örneğin ingilizce dersinde 5. üniteye daha geçmemişken bizler okullarımızda 16. ünite konularından sorularla karşılaştık diğer derslerde de bir dolu hata ve çelişki gözlemledik bu durumda ben tüm öğrenci arkadaşlarımın madur olduğunu hayatımızı etkileyecek bu sınavda böyle çelişkili ve hatalı sorulara yer verilmemesi gerektiğini düşünüyorum

 • Image Description
  Misafir
  06.01.2014

  bazı siteler açılandı diyo

 • Image Description
  Misafir
  13.01.2014

  bazı siteler açıklandı diyor ama eokulda bir bilgi yok, açıklandı mı açıklanmadı mı

Konular