TEOG (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş) Sistemi Nedir

TEOG, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Bu yeni sisteme göre 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava girecek ve ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanına eklenmiş yılsonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşeceksin.

6 temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmeninin sene içerisinde düzenlediği sınavlardan biri merkezi olacak. 3 sınavı olan derslerin 2. sınavı, 2 sınavı olan derslerin 1. sınavı merkezi olarak gerçekleşecek. Bu sınavlardan aldığın sonuçlar doğrultusunda ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanın hesaplanacak.

6, 7 ve 8. sınıflarda 1. ve 2. dönem sonunda girdiğin bütün sınavlar baz alınarak yıl sonu başarı puanların hesaplanacak ve bu puan senin liseye yerleşme puanını etkileyecek.

Sınavlara kendi okulunda gireceksin ve sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak.

Yanlışların doğrularını etkilemeyecek.

Yeni sistemin kavramlarını inceleyecek olursak:

Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP): Bu tanıdık olduğun bir kavram. Sene içerisinde girdiğin sınav (yazılı – test) puanların esas alınarak hesaplanır. Her sınavdan aldığın puan o dersin ders saati ile çarpılır. Senin gözünde 85 de 95 de 5 olarak görünürken bu hesaplamaya göre 95 daha öndedir. Bilgi eksiklerini kapatmak için Dersanem'in fırsatlarından faydalanmalısın.

Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı: 6 temel dersten girdiğin merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre oluşturulur. YBP mantığıyla aldığın her fazla puanın önemi büyüktür.

Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8. sınıfta aldığın yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30'u alınır ve 8. Sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının %70'i ile toplanır. Bu toplam senin liselere yerleşeceğin puanı verir.

Sonuç olarak hem okul hem dershane öğretmenini iyi bir şekilde dinlemen gerekiyor. Sınav sistemleri değişse de altın kural değişmiyor: Sıkı ve verimli çalışmak.

TEOG

TEOG (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş) Sistemi Nedir yorumları

 • Image Description
  ebrar
  07.11.2013

  çok güzeldi teşekkür ederim her bilgiye sahip oldum elleriniz dert görmesin :)

 • Image Description
  doga1907
  10.11.2013

  bilgiler çok güzel herşey için çok çok teşekkürler biz 8. sınıflar için çok önemli sınav sistemi bilgileri veriyorsunuz.tekrar teşekkürler)

 • Image Description
  Misafir
  17.11.2013

  Ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederiz.
  Yanlız size bir sorum olacak,şöyleki;ağırlıklandırılmış merkezi sınavdaki derslerin katsayıları nedir?Yani katsayısı 4 olan Türkçe,fen ve matematik ile mesela ingilizcenin katsayısı aynımıdır?Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
  Saygılar

 • Image Description
  Salim
  27.12.2013

  Çocuğum Batman merkezde bir ortaokulda okuyor. TEOG sınav sonucunda ANKARA Fen Lisesini Tercih edebilir mi ? cevabınız için teşekkürler, saygılar

 • Image Description
  Misafir
  13.01.2014

  sınav çok zordu ama ban zor tanınmam bir tek dinde 1 yanlışım var gerisi ful

 • Image Description
  Misafir
  13.01.2014

  çok kolaydı bir tek dinde bir yanlışım var gerisi ful

 • Image Description
  Misafir
  13.01.2014

  ÇOOOOOOOOOOOOKKKKKKKKKK KOLAYDI FULLLL ÇIKARDIMMMMMMMMM

 • Image Description
  Ziyaretci
  17.01.2014

  Abi, sınav basitti harbiden, gayette iyi bir not aldım, ama şu upuzun sürede, almışlar etraftan hocalar, saçma sapan sorular hazırlatıveriyorlar. İnsan bi özenir. Daha sorular bile düzgün değilse eğer, ben bu eğitim sistemini her zaman saçma buldum, bulacağım da. Ayrıca bu sistem ise iğrenç gerçekten, bizlerin heyecanı daha da arttı. Eskiden, tek bir sınava uzun bir sürede girerken, şimdi heyecana girdik.

 • Image Description
  Misafir
  10.02.2014

  punımız açıklandıktan sonra gireceğimiz lise bize sınav yapacak diyorlar doğru mu

Konular